Manuální lymfodrenáž
Manuální lymfatická masáž se využívá v klasické i alternativní medicíně. Poprvé ji představili dánští manželé Vodderovi na mezinárodní výstavě zdraví a krásy v Paříži v roce 1936. Uznání ze strany lékařské veřejnosti se této masážní technice dostalo až o 30 let později, kdy byla "znovuobjevena"funkce a důležitost lymfatického (mízního) systému.
Co je lymatický systém?
Mízní systém je tělní systém zajišťující transport důležitých látek z tkání (a tím udržující stálost vnitřního prostředí) dále má funkci drenážní (odvod tekutin) a imunitní (míza obsahuje bílé krvinky a v uzlinách a plátech mízní tkáně mohou být zachyceny patologické částice - bakterie, viry, nádorové buňky). Do lymfatického systému se řadí mízní cesty (kapiláry, kolektory, kmeny), uzliny (cca 450), pláty mízní tkáně (např. "mandle"), brzlík a slezina.
Obr 1.: Povrchové mízní cévy a uzliny (přehledné schéma vzájemných vztahů): a - boční krční uzliny, b - podpažní uzliny, c - cévy a uzliny hrudní stěny, d - cévy břišní stěny, e - povrchové tříselné uzliny (Dylevský: Míza, lymfa, edice: Poznání, 2006)
Co je lymfa?
Lymfa (míza) je většinou čirá bezbarvá tekutina, která odvádí z tkání vodu, vstřebané látky, odpadové produkty látkové výměny a svým složením se podílí na udržení stálého vnitřního prostředí tkání a orgánů. Obsahuje vodu, tuky a bílkoviny, vitamíny rozpustné v tucích, stopové prvky (např. ionty železa...) a hormony. Dále obsahuje bílé krvinky, které se podílejí na obranných reakcích organismu. Lymfa je z tkání odváděna mízními cévami, v hrudním mízovodu pak pomalu vtéká do žilní krve. Lymfatické cesty jsou přerušovány lymfatickými uzlinami (ve slabinách, podpaží, krku, podél tepen a v mezihrudí), v nichž se míza filtruje od mikroorganismů a toxinů - a proto je lmyfatický systém důležitou součástí obranného (imunitního) systému našeho těla.
Průběh lymfatické masáže
Tato technika podporuje směr toku lymfy ke sběrným lymfatickým uzlinám, které však musí být masáží vyprázdněny jako první (aby měla lymfa kam odtékat). Tím se stupňuje "odvodnění" oblastí vzdálených od srdce.
Důležitá je i velikost tlaku, která by neměla být větší než 60mmHg a menší než 25 mmHg - v masírovaném má tedy narozdíl třeba od sportovní masáže vyvolávat pocity jemného a lehkého hlazení kůže a podkoží (bez používání emulze). Délka působení daného hmatu (nejméně jedna sekunda) musí být odstupňována a má daný i počet opakování (5-7x). Obecně se jedná o plošné a hruhovité hmaty a maximem tlaku směrem od srdce a minimem k srdci. Lymfatická masáž nesmí vyvolávat prokrvení (zčervenání kůže) ani bolest. Každé lymfatické sezení by mělo začínat masáží krku (uvolnění hlavních uzlin) a dále se postupuje s ohledem na směr toku mízy a postižené místo. Masáž trvá obvykle 1-1,5hod a probíhá v pomalém tempu (1 hmat/s)
Obr. 2: masážní hmaty (obrázek převzatý od Mgr. Heleny Touškové, www.studioletna.cz)
Kdy může lymfatická masáž pomoci
Lymfatická masáž má léčebný efekt u pacientů s lymfatickým otokem (lymfedémem), který vzniká na základě vrozeného nebo získaného (např. po operaci nádoru) selhávání části lymfatického systému. Léčbu doprovází ucelený terapeutický přístup - bandážování postižené části těla a provádění krátkého a nenamáhavého cvičení (u lymfedému má lehký pohyb lepší léčebné výsledky než absolutní klid). Ideální kompresní účinek na otoky má plavání, cvičení či chůze ve vodě. K redukci otoků přispívá také komprese která může být prováděna speciálním přístrojem (přístrojová lymfodrenáž). Léčba (a tedy i mynuální lymfodrenáž) u jedinců s lymfedémem, musí být vždy prováděna pod dohledem lékaře. Po určité době se může sám pacient nebo jeho partner naučit některé lymfodrenážní hmaty. Lymfatická masáž ma uklidňující a bolest tišící účinek, zkracuje rekonvalescenci (např. u zlomenin, pooperačních stavů), napomáhá obnovit vitalitu a svalovou sílu (např. u intenzivně trénujících sportovců), další méně známou oblasti aplikace jsou migrenózní stavy a revmatoidní stavy, v oblasti břišní krajiny pomáhá při zácpě. Oblibu má také v kosmetické oblasti - omlazující účinek masáže obličeje a dekoltu a redukce kožních a vazivových defektů (jizvy, strie, celulitida). Neméně důležitý je také její celkový preventivní účinek - posílení obranyschopnosti organismu (imunita). Preventivní kůra manuální lymfodrenáže je vhodná v jarních a podzimních měsících k detoxikaci a posílení organismu.
Obr. 3: Cvičení pro podporu toku lymfy
Pro koho manuální lymfodrenáž není vhodná
Před manuální lymfodrenáží je vhodné vyloučit jako původ otoku jiné onemocnění, tj. onemocnění srdce, ledvin či jater. Absolutní kontraindikací je maligní onemocnění, které ještě nebylo léčeno, nebo kde hrozí relaps. Pacienti se srdečním selháváním, chronickým astmatem, zvýšenou funkcí štítné žlázy a svalovou hypotonií by se měli poradit s lékařem.
Aby se dosáhlo požadovaného efektu při otocích, je třeba s postiženou oblastí pracovat denně (třeba i s pomocí přístroje), u dalších onemocnění je počet opakování individuální a řídí se reakcí organismu na masáž.
Kontakt
Mgr. Martina VrbováProvoz v současné době přerušen - viz aktuality
registrovaná fyzioterapeutka
samostatný přístavek hotelu Centrál
Masarykova 300/1
Klatovy
33901
+420724313453
(pokud pracuji, telefony nezvedám, ale volám zpátky během dne)
martinavrbova@centrum.cz