Taping

(Barevné - nejen) náplasti na těle

 Možná jste si jich všimli už dříve na tělech vrcholových sportovců nebo Vašich známých. Jejich uplatnění je opravdu široké. A o čem že je tedy vlastně řeč? Jedná se o metodu zvanou Kinesio-taping (název odvozený z anglického tape = páska), která se používá k prevenci i terapii různých poruch pohybového aparátu.

Metoda vznikla v Japonsku v 70. letech 20. století a postupně se rozšířila především v USA a Evropě, zejména v Německu. U nás se s ním ve větší míře setkáváme až v posledních letech.

Pružné náplasti působí na povrchu těla několika mechanismy. Jedná se o dotykovou stimulaci kůže a mechanické působení náplasti tahem. V původním konceptu má svůj význam i barva tapu, kdy tape může v dané oblasti s ohledem na zvolenou barvu působit neutrálně, aktivačně, tlumivě, protizánětlivě či proti bolesti.

V čem se materiál používaný při Kinesio tapingu liší od obyčejné náplasti?  Jedná se o vysoce kvalitní bavlněnou tkaninu se 100% akrylátovým hypoalergenním lepidlem, která má podobnou tloušťku, tíhu a elasticitu jako kůže. Díky tomu může tape působit  bez omezení rozsahu pohybu. Lepidlo není naneseno v celé ploše tapu, ale ve zvláštních vlnovkách, což umožnuje lepší prodyšnost a zlepšuje proudění (mikrocirkulaci) krve a lymfy pod tapem. Materiál neobsahuje žádnou chemickou účinnou látku.

Aplikací tapu v dané oblasti můžeme ovlivnit svalové napětí (dle způsobu nalepení pásky daný sval aktivovat nebo utlumit), podpořit správnou funci kloubů (díky stimulaci kloubních receptorů zlepšit postavení v kloubu, provedení pohybu a stabilizaci kloubu), snížit intenzitu bolesti, pozitivně ovlivnit lokální prokrvení a cirkulaci lymfy a tím podpořit regeneraci a hojení tkání nebo zmírnit otok.

Těchto účinků se v praxi využívá jak v léčebné rehabilitaci u dospělých i dětí, tak ve sportu. Konkrétním příkladem je aplikace tapu u diagnóz jako např. bolesti zad, bolesti kloubů, onemocnění šlach, poúrazové stavy, otoky, vadné držení těla, skoliózy, vrozené vývojové vady a další. Ve sportu je cílem aplikace odlehčení přetížených či poraněných tkání, zlepšení regenarace, efektivity tréninku a zvýšení výkonu.

Kinesiotaping je v posledních letech jak ve sportu, tak v řadách široké veřejnosti velmi populární. Jedná se ale pouze o jeden z více druhů tapingu. Existují také klasické pevné bílé tapovací pásky zejména pro zpevnění kloubů při kloubní nestabilitě, nebo jiné materiály s určitým podílem pružnosti (Omnifix, Hypafix, Fixomull-Stretch) využitelné pro funkční taping a ovlivění svalového napětí.

Taping není dobré volit jako jedinou metodu léčby či prevence, ale je vhodným doplňkem pohybové terapie a sportovního tréninku.

Obr. 1:  Použití kinesiotapingu ve sportu/ Foto-zdroj web

                                    

       Obr.2: Kinesiotaping při bolesti zad; Obr.3 : Kinesiotaping při lymfedemu/Foto-zdroj web

 

                

        Obr. 4 :  Příklad použití kinesiotapingu u dětí (podpora funkce břišních svalů) /foto – zdroj web

 

 

 

  

 

 

 

 


Kontakt

Mgr. Martina Vrbová

Provoz v současné době přerušen - viz aktuality

registrovaná fyzioterapeutka

samostatný přístavek hotelu Centrál
Masarykova 300/1
Klatovy
33901


+420724313453
(pokud pracuji, telefony nezvedám, ale volám zpátky během dne)